2 yöntemle; Azerspace ve Türksat yayınları nasıl izlenir? Tek çanakta Azerspace uydusu nasıl ayarlanır?


İdman TV / Az TV & CBC Sport gibi kanalları izlemek için Azerspace uydusunu ayarlamak ihtiyaç oldu. Öncelikle Azerspace uydusundan ülkemize çok güçlü sinyal gelmekte, bu basit ayarlamaları yaptığınız takdirde mutlaka sinyal alabileceksiniz.

Peki bu kanallarda neler var ?: UEFA Şampiyonlar Ligi – UEFA Avrupa Ligi – İngiltere Premier Lig -İspanya La Liga – Almanya Bundesliga – İtalya Serie A – Hollanda Eredivisie – Rusya Premier Lig – Portekiz Primeira – Ziraat Türkiye Kupası – Türkiye Süper Ligi ve NBA maçları da bu kanallarda.

 1. 1. Yöntem


  MULTI FEED: bir çanak antene birden fazla lnb(düşük gürültülü blok) bağlanarak elde edilen anten aparatı.

  1.ADIM --> Çanak antenimizde bulunan mevcut Türksat LNBsinin tam olarak SAĞ bitişiğine (arkadan bakınca) 2. LNB yi yerleştireceğiz. Bu yerleştirme işlemi bant - plastik kelepçe veya multifeed denen 2-3 -4 .. uyduyu izleme şansı veren aparat alınılarak yapılabilir.

  3-1.jpg

  LNB: Uydu yayınlarını alabilmek için, uydudan antenin odak noktasına gelen yüksek frekanslı sinyallerin üzerinde işlem yapan ilk donanım elemanı LNB'dir.


 2. DiSEqC: Dijital uydu alıcısı ile çoklu uydu sistemi, motorlu uydu sistemi arasında kullanılan özel bir iletişim protokolüdür.


  2.ADIM --> 2. LNB yi sabitledikten sonra 2'sinden de gelen kabloyu kısaltarak DISEQC ile birleştirip tek kablo çıkışı yaparak Uydu alıcımıza bağlıyoruz (kabloları bağlarken ince tellerin ortadaki bakır tele değmeyecek şekilde F konnektör kullanarak bağlayın, ayrıca kablonun geri kaymaması için bant ile sarmanız önerilir). Eğer diseqc yağmur - güneş alacak bir yerde duracak ise bir pet şişenin ağız kısmını kesip diseqc i içine koyarak ters çevirip çanak anteninizin sabitlendiği ayağa bağlayarak muhafaza edebilirsiniz.


 3. 3.ADIM --> uydu alıcımızdan Menü - Uydu ekle bölümünden Azersat46 (isim önemli değil ) ekleyip bu uydu için Anten/Diseqc ayarlarından diseqc 1-2 veya a-b olarak (cihazdan cihaza değişir) diseqc in kaç no'lu girişine bağladığınızı kumandadan ses yönleri ile değiştererek seçiniz. (türksat kablosu diseqc'te 1 bağlı ise diseqc 1 - azersat 2'ye bağlı ise diseqc 2 secilmelidir.)


 4. 4.ADIM --> Daha sonra kanalların frekanslarını manuel olarak girip taratıyoruz. İdman / Az TV SD / CBC sports  yayınları için cihazınıza Biss şifre girmeniz gerekecektir. İdman HD & CBC Sport HD'de ise (sadece HD yayını var) maçlar şifresiz yayınlanmakta...

  LNB; 10-15 TL
  DiseqC; 10 TL gibi fiyatları bulunmaktadır.
  Ek aparat vs. kullanmanız halinde ise toplam harcamanız 30-40 TL olur.

 5. 2. Yöntem: TEK ÇANAK İLE AZERSPACE 46° E UYDUSUNU AYARLAMA


  Tek çıkışlı monoblok LNB

  Altenatif olarak 2. LNB - Aparat+Diseqc yerine tek çıkışlı monoblok LNB de kullanabilirsiniz. Çift çıkışlı kullanmanız halinde yine diseqc gerekecektir... 

  *Mevcut anteninizi çevirerek veya Merkezi Uydu Sistemlerinde ayarlayacaksınız. 

  TEK ÇANAK İLE AZERSPACE 46° E UYDUSUNU AYARLAMA ;

  *Türksat’a ayarlanmış anteni Azerspace’e çevirmek istersiniz yaklaşık 4.0 – 5.0 cm SOLtarafa -yani Doğu’ya- çevirmeniz gerekmektedir...

  MERKEZİ UYDU SİSTEMLERİNDE AZERSPACE 46° E UYDUSUNU AYARLAMA ;

  Binanızın kullandığı Türksat uydusuna bağlı olarak yukardaki 1. yöntem ile  tek çanak - 2 LNB ile veya imkanınız varsa ayrı anten ile ayarlayabilirsiniz.

  88.png

  üstteki şemada gösterildiği gibi merkezi sistemlerde diseqc yerine option swich kullanmanız gerekecektir.

  1.ADIM --> Eğer Türksat çanağına ayarlyacaksanız: çanak antenimizde bulunan mevcut Türksat LNBsinin (arkadan bakınca) tam olarak SAĞ bitişiğine 2. LNB yi yerleştireceğiz. Bu yerleştirme işlemi bant - plastik kelepçe veya multifeed denen 2-3 -4 .. uyduyu izleme şansı veren aparat alınılarak yapılabilir.

  2.ADIM --> 2. LNB yi sabitledikten sonra kabloyu merkezi sistem swichinden daireye gelen kabloyu bulup ikisini option swich ile birleştiriyoruz ve tek çıkış alıyoruz.

  3.ADIM --> Uydu alıcımızdan Menü - Uydu ekle bölümünden Azersat46 (isim önemli değil ) ekleyip bu uydu için Anten/Diseqc ayarlarından diseqc 1-2-3 veya a-b-c olarak (cihazdan cihaza değişir) opton swich in kaç no'lu girişine bağladığınızı kumandadan ses yönleri ile değiştererek seçiniz. (merkezi sistem kablosu option swich te 1 (A) bağlı ise diseqc 1 (A) türksat / diseqc 2 (B) hotbird - option swich 2 (B)'ye bağlı ise diseqc 3 (C) secilmelidir.)

  4.ADIM --> Daha sonra kanalların frekanslarını manuel olarak girip taratıyoruz. İdman / Az TV SD / CBC sports  yayınları için cihazınıza Biss şifre girmeniz gerekecektir. İdman HD & CBC Sport HD'de ise (sadece HD yayını var) maçlar şifresiz yayınlanmakta...

  Kaynak: Hangi Maç Hangi Kanalda Sayfası

 6. CBC Sport Biss Key Bilgileri


  Uydu: Azerspace46

  Frekans: 11135 H 27500

  BISS Key : 1313131313131313

  SID:00801

 7. AZERSPACE AZ TV VE İDMAN TV FREKANSLARI


  Uydu: Azerspace 1  46°E

  Frekans: (MPEG-2) f = 11175 MHz

  Polarization- H YATAY

  Symbol rate – 27500

  FEC – 5/6

  AZERSPACE AZ TV VE İDMAN TV BİSS ŞİFRESİ

  Biss ID: 1FFF (eğer 6 haneli ise biss ID 001FFF olarak girilmelidir.)

  Biss TP: 11169/20400 (H)

  Key Değeri: 1234560065432100 (eğer 14 hane varsa key değeri 12345600654321, 12 hane varsa key değeri 123456654321 olmalıdır.)

  Biss ID: 0x1FFF (eğer 6 haneli ise biss ID 0x001FFF olarak girilmelidir.)

  Biss TP: 10965/12800 (H) (Bazı modellerde bu sorulmamaktadır.)

  Key Değeri: 3453450034534500 (eğer 14 hane varsa key değeri 34534500345345, 12 hane varsa key değeri 345345345345 olmalıdır.)


 8. AZERİ UYDUSU EKLEME İDMAN TV FREKANS AYARLAMA AZER SPACE 46 DERECE

  https://www.youtube.com/watch?v=mb2-KYiqhHI

Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
3
Harika
Çok Güzel Çok Güzel
1
Çok Güzel
Çok İyi Çok İyi
3
Çok İyi
Çok Acı Çok Acı
2
Çok Acı
Yok Artık Yok Artık
3
Yok Artık
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Twitter Hesabımızı Takip Edin, Tüm Gelişmelerden Anında Haberdar Olun
Bu yazı hakkında Twitter üzerinden bize cevap vermek isterseniz aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.
Bu yazıyı daha sonra okumak isterseniz Facebook hesabınıza kaydedebilirsiniz.

Yorumlar 0

Facebook Yorumları

Giriş Yap

Hesabın yok mu?
Kayıt Ol

Parolayı Sıfırla

Kayıt Ol

Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.
İçerik Tipi Seçiniz
Anket
Seçimler ya da Cevaplar İle Sorulardan Oluşan Anket
Hikaye
Yerleştirmeler ve Görünümlerle Formatlanmış Yazı
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Açık Liste
Derecelendirilmiş Liste
Derecelendirilmiş Liste
Video
YouTube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
GIF formatı